• PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA W BIBLIOTECE

• PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W STRÓŻY

ROK SZKOLNY2020/2021

Wskazówki dla uczniów/rodziców/nauczycieli w zakresie przyjmowania książek, podręczników oraz innych materiałów bibliotecznych w czasie epidemii koronawirusa SARS CoV-2.

Wypożyczanie książek

1. Na czas trwania zagrożenia epidemiologicznego w celu wypożyczenia/oddania książek tworzy się przy wejściu do biblioteki punkt wypożyczeń/zwrotów.
        2. W każdej klasie wyznaczono jednego ucznia - łącznika z biblioteką, który będzie miał stały kontakt z nauczycielem bibliotekarzem w celu zgłaszania zapotrzebowania na większą ilość wypożyczeń (np. lektur) w danej klasie.
        3. Uczeń będzie miał możliwości wejścia do pomieszczenia biblioteki i samodzielnego wyszukiwania książek ale tylko w wyznaczonym dla poszczególnych klas terminie.
        4. Zaraz po wejściu do biblioteki czytelnik zobowiązany jest do zdezynfekowania rąk i noszenia maseczki.
        5. W pomieszczeniu biblioteki może jednorazowo przebywać najwyżej cztery osoby włącznie z nauczycielem bibliotekarzem.
        6. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
        7. Oddawane książki uczeń samodzielnie wkłada do przygotowanego kartonu. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczenia do czasu zakończenia kwarantanny. Po tym okresie książki można włączyć do użytkowania.
        8. Nauczyciel bibliotekarz każdorazowo po wypożyczeniu uczniowi książek winien umyć
          i zdezynfekować ręce.
        9. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu.
        10. Kwarantannie podlegają wszystkie zwracane materiały biblioteczne.(72 h)
        11. Jeżeli okładka zwracanej książki jest przybrudzona w znacznym stopniu należy usunąć taką okładkę przez osobę zwracającą książkę. Po zakończeniu kwarantanny książkę należy ponownie obłożyć – czynność ta nie jest rekomendowana przed odłożeniem książki na kwarantannę, gdyż należy ograniczyć do minimum kontakt pracowników biblioteki ze zwracanym egzemplarzem.
        12. Poleca się bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczce i rękawiczkach.
        13. Ze względu na obecnie panującą sytuację epidemiologiczną czytelnia jest nieczynna.
        14. Uczniowie stojący w kolejce w celu wypożyczenia książki powinni zachować odstęp między sobą 2 m. i posiadać maseczki ochronne.
        15. Należy regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy np. klamki, blat.
        16. Zapewnienie częstego wietrzenia pomieszczenia biblioteki.