- NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
- Godziny otwarcia
- Zestaw podręczników na rok szkolny 2023/2024
- Konkurs dla klas 0 - III
- ZDALNE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ
- Konkurs dla klas IV - VIII
- Pasowanie na czytelnika
- Roczny Plan Pracy Biblioteki
- PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA W BIBLIOTECE
- WYKAZ LEKTUR klasy 1-3
- WYKAZ LEKTUR klasy 4-6
- WYKAZ LEKTUR klasy 7-8
- Quizy czytelnicze
- Poradnik czytelnika
- ZDALNE NAUCZANIE
- KONKURS CZYTELNICZY
- Multimedialne Centrum Informacyjne
- Nowości czytelnicze
W czerwcu 2022 roku otrzymaliśmy dotację z budżetu państwa w wysokości 4000 zł (razem 5 000) na realizację Priorytetu 3 programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”. Nasza szkoła rozpoczęła realizację tego programu. Wszystkie środki finansowe przeznaczyliśmy na zakup książek będących nowościami wydawniczymi, w tym książek historycznych poświęconych historii Polski XX wieku, lektur szkolnych oraz na zakup oprogramowania biblioteki.
Harmonogram zadań realizowanych
w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa
L.p.
Zadania
Osoby odpowiedzialne
Termin
Miesiąc głośnego czytania ( 5 minut głośnego czytania na początku lub końcu lekcji – czytanie na głos przez nauczyciela lub przez uczniów nowo zakupionych książek)
Nauczyciele j. polskiego, wychowawcy, nauczyciel bibliotekarz
październik
Projekt edukacyjny „Alfabet literacki” - klasy I – VIII ( przygotowanie plakatu promującego działalność pisarską wylosowanego pisarza, quiz czytelniczy).
Nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel j. polskiego
Cały rok szkolny
Zorganizowanie spotkania z twórcami literatury dziecięcej.
Nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel j. polskiego
Cały rok
Konkurs czytelniczy „ Czy znasz swoje lektury? – klasy IV – VIII
Nauczyciel bibliotekarz
III
Konkurs plastyczny „ Mój ulubiony bohater książek? „ – klasy 0 – III
Nauczyciel bibliotekarz
III
Uroczystość pasowania na czytelnika – klasa 1
Nauczyciel bibliotekarz
I
Książka w przedszkolu – czytanie bajek z udziałem rodziców .
Wychowawcy grup przedszkolnych, nauczyciel bibliotekarz
I
Dzień pięknego czytania (przybliżanie literatury dziecięcej na świetlicy szkolnej)
Nauczyciel świetlicy
Cały rok
Wypożyczanie uczniom książek na okres ferii i wakacji.
Nauczyciel bibliotekarz
I
Promowanie czytelnictwa na stronie internetowej szkoły.
Nauczyciel bibliotekarz
Cały rok
Akcje czytelnicze - działania promujące czytelnictwo
SPOTKANIE AUTORSKIE
W dniu 30 maja 2023r. odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z dr Piotrem Sadowskim, mieszkańcem Pcimia, historykiem i geografem autorem kilku książek tj. "Gmina Pcim. Monografia geograficzno - historyczna" czy "Śladami przodków wokół Niepodległej - Pcim, Stróża, Trzebunia w latach 1900 - 1039".
Więcej zdjęć - album fotograficzny
PROJEKT EDUKACYJNY " Alfabet literacki"
W projekcie edukacyjnym brali udział uczniowie z klas I - VIII. Każda klasa wylosowała jednego z dwóch autorów książek zakupionych dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa. Zadaniem uczniów było przygotowanie plakatu promującego działalność pisarską wylosowanego pisarza. Po wykonaniu plakatu wybrani uczniowie z danej klasy uczestniczyli w quizie czytelniczym sprawdzającym znajomość życia i twórczości wylosowanego autora).
Więcej zdjęć - album fotograficzny
"Książka w przedszkolu – czytanie bajek z udziałem rodziców"
RODZICE CZYTAJĄ BAJKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ !
W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw.
Dlatego w styczniu, wspólnie z Rodzicami oraz z Ich aktywnym udziałem, rozpoczęliśmy akcję " Książka w przedszkolu - czytanie bajek z udziałem rodziców" która ma na celu kształcenie nawyków czytelniczych, przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem. Przedsięwzięcie polega na tym, że chętni Rodzice przychodzą do naszego Oddziału Przedszkolnego lub do biblioteki szkolnej i czytają dzieciom.
Akcję zainaugurowała Mama Klary Druzgały, która jako pierwsza zgłosiła się na ochotnika do czytania. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchają bajek, a także oglądają kolorowe ilustracje.
Zdaniem psychologów czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut dziennie- CODZIENNIE , jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.
Jak na początek, akcja jest bardzo udana, a Dzieci zadowolone. Czekamy z niecierpliwością na dalszych ochotników - a dzieciom gratulujemy wspaniałych Rodziców.
Więcej zdjęć - Album fotograficzny
Herbatka z ... książką!
Dla miłośników herbaty i dobrej literatury nie ma chyba lepszej rozrywki niż kilka rozdziałów ulubionej książki przeczytanych w towarzystwie filiżanki dobrej herbaty.
Od 5 stycznia 2023r. wznawiamy spotkania z książką przy filiżance herbaty w naszej czytelni. Zapraszamy na dużej przerwie w:
Poniedziałki – klasę 4 i 2
Środy – klasę 5
Czwartki – klasę 6 i 1
Piątki – klasę 8 i 3
Prezentacja multimedialna dla rodziców „Dlaczego warto czytać książki?”Na zebraniach z Rodzicami przedstawiono prezentację multimedialną dla rodziców "Dlaczego warto czytać książki?". Zwócono w ten sposób uwagę rodzicom jak ważne jest czytanie książek dla rozwoju ich dzieci.Dzień Postaci z BajekZ tej okazji 4 listopada w naszym przedszkolu wszystkie przedszkolaki przebrały się za swoich bajkowych ulubieńców. Był to dzień kolorowy i wesoły. Pani Ewelina Kiełtyka - bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pcimiu, przygotowała dla przedszkolaków wiele zabaw i zagadek. Przedszkolaki wysłuchały fragmentów znanych bajek, odgadywały ich tytuły oraz rozpoznawały bajkowe rekwizyty. Na koniec wszyscy otrzymali wspaniałe pamiątki. Bajkowe przedpołudnie dało przedszkolakom wiele optymizmu i radości, a uśmiech na ich twarzach był najlepszym tego dowodem.Więcej zdjęć - album fotograficzny"Październik - Miesiąc głośnego czytania"W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który jest okazją do pokazania biblioteki, jako miejsca przyjaznego uczniom, integrującego, umożliwiającego rozwijanie zainteresowań, bezstresowego, pozwalającego przyjemnie spędzić czas. Miejscem, gdzie przede wszystkim można znaleźć coś dla duszy – książki, które pozwalają podróżować w czasie, pobudzają wyobraźnię, uczą i koją niczym balsam.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025 - Priorytet 3, uczennice ze starszych klas czytały klasom I - III fragmenty książeczek dla młodszych dzieci, które zostały zakupione w ramach dotacji.
Więcej zdjęć - album fotograficzny
"Bilet powrotny do biblioteki"
Zapraszamy do udziału w akcji czytelniczej. Akcja jest formą zabawy dla uczniów, do której zapraszamy także rodziców.
Uczniowie otrzymują bilety powrotne do biblioteki, na których znajdują się ikonki ilustrujące kategorie książek oraz legenda. Bilet działa jak kupon rabatowy w sieciówkach. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę z danej kategorii. Po oddaniu nauczyciel-bibliotekarz kasuje odpowiednią ikonkę. Po skasowaniu całego biletu uczeń dostaje nagrodę.
Jeżeli jesteś rodzicem ucznia biorącego udział w akcji i nie otrzymałeś listu zapraszającego do wspólnego zachęcania dzieci do czytania, to serdecznie zapraszamy do jego przeczytania:
Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania.
Korzystając z okazji, chcę zachęcić Państwa do czytania dzieciom. Każdy z nas zastanawia się, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi. Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha.
Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie. Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na trudne czasy. Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.
Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina.
Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu. Serdecznie zapraszam do czytania, współpracy z biblioteką i udziału w naszej zabawie „Bilet powrotny do biblioteki”.
Z wyrazami szacunku Państwa szkolna biblioteka.
"Przerwa na czytanie"
W naszej szkole bierzemy udział w międzynarodowej akcji "Przerwa na czytanie" . Wszyscy chętni, którzy chcą wspólnie poczytać ulubioną książkę zaproszeni są do naszej nowej czytelni na 1, 2 i 3 przerwie, w piątek 28 października 2022r.. Obowiązkowo, wchodząc do czytelni trzeba założyć na nos okulary i mieć ze sobą książkę.
Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów. Myślę, że ją jeszcze powtórzymy ale zamiast okularów poprosimy o inny gadżet, który zachęci naszych czytelników do udziału w tej akcji.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - album forograficzny.
NOWOŚCI CZYTELNICZE!!!
Zapraszamy do biblioteki po książkowe NOWOŚCI dla dzieci i młodzieży. Jest w czym wybierać!!!
Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025.
Więcej zdjęć nowych książek w albumie fotograficznym.